01 Mayıs 2010

Kadınların İçindeki Ortak KarakterlerKadınların içlerinde barındırdıklarını düşündüğüm bir çok karakter var erkeklerinse daha sınırlı yani 3 ya da 4 diyelim.. Daha önce bir yazımda belirttiğim kadınlar arası gizli sözleşmelerin haricinde aralarında anlaşmalarını sağlayan bir nokta da bu bence. İçlerinde barındırdıkları karakterlerden bazılarının hepsinde aynı olması.
Kadın blog yazarlarının sayfalarında okuyoruz muayyen dönemlerinde yaşadıklarım şöyle böyle vs. bunlar zaten kadınların yaşadığı bir durum bahsettiğim şey bu değil aslına bakarsanız. Anlatmak istediğim şu ki;
Bir kadın ve ikinci bir kadını ele alalım.
Birinci kadın gayet kendine güvenen, ve o an için gayet iyi giyinmiş ve hoş görünümlü olsun.
ikinci kadın ise o gün sadece kendini kötü hissediyor olsun. Otomatik olarak bu kadın çirkin olmasa bile kendine güveni düşecek ve de etrafta uyandırdığı izlenim farklı olacak.
Birinci kadından daha güzel dahi olsa kendini onun bulunduğu ortamda daha da kötü hissedecek. Sinirleri bozulacak vs.
Kadınların birbirlerini çekemedikleri söylentisi tamamen bir yanlış anlamadan ibaret olabilir diyorum yani. Kadınların dışarıdaki tavrı ve tutumu tamamen kendi içsel durumuyla alakalıdır ve bu iç durumunun faturasını dışarıdaki o kadına keser bir anlamda.
Peki bu durumda ne olur? Birinci kadın bu durumun farkına vardığı anda bunu kullanmaya başlar kendisine olan güveni daha da artar ve bulundukları ortamda merkez olmanın keyfini çıkartır. İkinci kadınsa bunalır ve sıkıntılara girer.
Bu aynı iki kadın başka bir durumda rolleri değişebilir ve ruh halleri, tavırları, yaşadıkları değişebilir aynı şekilde yani ikinci kadın birinci, birinci kadın ikinci olabilir.
Aslında her kadının içinde var olan istediğinde merkez olabilme özelliği durma göre kadından kadına geçebilir.
Yani aynı karakterleri barındırma ve zaman zaman gün yüzüne çıkarma düşüncemin bir noktada işlemesi böyle oluyor.
Tabi ki işler her zaman böyle yürümeyebilir.
Birinci kadın kendini göstermeden ikinci kadının çırpınışlarını izleyip sonra hamle yapabilir ya da gün boyu çekimser kalabilir ama ne olursa olsun kendine güven oranı diğerine göre daha yüksek olduğu için gizli merkez yine o olacaktır. İkinci kadına ilgi bir zaman sonra düşecek ve sessiz duran birinci kadına sorular yöneltilecektir.
Erkeklerde durum her zaman böyle işlemiyor. Bunun sebebi de kadınların erkeklere erkeklerin kadınlara davrandığı gibi davranmaması bence ve de kadınların duygularının uyarıldığı konularla erkeklerin duygularının uyarıldığı konuların da farklı olması.

Kadınlar arasında çekememezlik olduğu nokta kişinin kendine dayanıyor. İşte benim az önce bahsettiğim noktayla bunun arasında çok fark var. Çünkü bu konu kişisel kıyaslamaya dayanır ya da kişisel yarışa girmeye. Ondan dahi iyi, ondan daha güzel olma fikri devreye girdiğinde kişisel çekişme başlar ve komik bir durum meydana gelir. Çünkü kadınlar böyle durumlarda gerçekten komik hareketler sergileyebilir.
*İlk durumda ikinci kadının bir yarışa girdiğini düşünün mesela..

Bu durumda hamle yapmak ya da yapmamak ona kalmıştır ama aslında iki kadını da içinde barındırır. Bu iki kadından biri yarışa girebilir ya da girmeyebilir işte bu durum kişiseldir.

Açık oldu mu bilmiyorum ama kişisel kadınsal gözlem fikrim böyle..
Neden kafayı da kadın ve erkeklerle bozduğumu da bilmiyorum:)


4 yorum:

Hayal Meyal dedi ki...

ama yazını okuayamadımı farkettim :/ acaba benim tarayıcı da mı bi sorun war :o

bossa nova dedi ki...

Allallaa..
Ben açabiliyorum ama??

Vural dedi ki...

Kadınların dünyasına dair açtığın pencereler çok bilgilendirici bossa, biz erkekler için tabii. Olabildiğine farklı şekilde düşündüğümüzü anlıyorum. Teşekkürler, hep böyle devam!

bossa nova dedi ki...

Vural ben de çok farklı düşündüğümüzü düşünüyorum. Ne kadar garibiz di mi:)